Değerli Paydaşlarımız,

2023 yılının ilk yarısında güçlü finansal tablomuzu koruduk

Genel ekonomi ve inşaat sektörü açısından zor bir yıl olan 2022 yılını başarılı finansal ve operasyonel sonuçlarla tamamlayan Şirketimiz, 2023 yılının ilk yarısında da güçlü finansal tablosunu korudu.

Temel sratejisi gayrimenkul portföyünün etkin ve dinamik olarak yönetilmesi suretiyle kârlılığı artırmak ve böylece pay sahiplerine mümkün olan en yüksek faydayı sağlamak olan Şirketimiz, söz konusu strateji doğrultusunda bir taraftan portföyde bulunan arsalar üzerinde en iyi kullanım şekline uygun projeler geliştirmek üzere çalışmalarına devam ederken, diğer taraftan da kira getirilerini artırmaya devam etti.

2023 yılının ilk yarısında, şirketimizin kira gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %85 oranında artarak 315,2 milyon TL oldu. Toplam hasılat ise 365 milyon TL olarak gerçekleşirken, değer artış kârı ile birlikte net dönem kârı 4.802,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketimizin toplam aktif büyüklüğü 23.107 milyon TL, toplam gayrimenkul portföyü değeri ise 21.218 milyon TL oldu. 30 Haziran 2023 itibarıyla öz kaynaklarımız 18.777 milyon TL ile güçlü seviyesini korudu.

Projelerimiz ve portföy geliştirme çalışmalarımız devam ediyor

2022, şirketimiz portföyünde yer alan Altunizade, Tuzla ve yukarıda yer verilen stratejimiz kapsamında portföye eklenen Çekmeköy arsalarının projelendirilerek atılım yapıldığı bir yıl oldu.

Şirketimizin 2020 yılında portföyüne kattığı İstanbul, Çekmeköy’deki arsa üzerinde gerçekleştirdiği ve Kasaba Evleri’nin parçası niteliğindeki 16 adet villanın inşaat çalışmalarının tamamlanmasını takiben bölgeye ve projeye olan inançla, 2022 yılında yeni arsa alımları gerçekleştirdi. Kasaba Evleri’nin 2023 yılında, portföye 2022 yılında eklenen söz konusu arsalar üzerinde geliştirilecek 165 konutluk yeni etapla devam etmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Şirketimiz, Tuzla’da yatırımlarına devam etme hedefiyle satın aldığı arsa üzerinde geliştirmeyi planladığı yaklaşık 1.000 konutluk projenin hayata geçirilmesine yönelik, 2022 yılında yatırıma başlama kararı almış, 2023 yılı Haziran ayında kazı-iksa çalışmaları tamamlanmış ve yapı ruhsatının güncellenmesi çalışmaları sürdürülmüştür. 2023 yılının son çeyreğinde projenin satışa çıkmasına yönelik çalışmalar hızlandırılmıştır.

Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ile birlikte geliştirilmekte olan Litus İstanbul Altunizade konut projesinin inşaatı ve satışı devam etmektedir. 6 konut bloku ve ticari alanları da içeren 1 ofis blokundan oluşan projenin 2024 yılı ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanmaktadır.  

Şirketimizin portföyüne eklediği İstanbul, Balmumcu’da yer alan binanın yerine geliştirilmesi planlanan rezidans projesinde yapı ruhsatının alınarak yılın son çeyreğinde inşaat ve satışa başlanması hedeflenmektedir.  

Şirketimizin, 2022 yıl sonunda portföye dahil edilen Profilo AVM arsası üzerinde hasılat paylaşımlı bir konut projesi geliştirilmesine yönelik çalışmalar etmektedir. Projenin 2024 yılından itibaren gelir yaratması hedeflenmektedir.

33.000 m² kiralanabilir/satılabilir alana sahip olan İstanbul Finans Merkezi projemizde ise çalışmalarımızı merkez kapsamındaki diğer firmaların projeleriyle eş zamanlı olarak 2023 yılı Haziran ayında tamamlanmıştır. Kiralama faaliyetleri 2023’ün son çeyreğinde başlayacaktır.

Net yol haritamızla hedeflerimize odaklandık

Yüksek enflasyonist ortamda reel getirisi nedeniyle gayrimenkul, önümüzdeki dönemde de tercih edilen yatırım aracı olmaya ve konut sektörü değer kazanmaya devam edecektir.

Bu çerçevede çizdiğimiz yol haritamızda yılın son çeyreğinde projelendirdiğimiz konutların satışlarına başlanacak, değişime ve krizlere duyarlı reflekslerimizle sürdürülebilir kârlılık ve etkin risk yönetimi temelli ana stratejimize odaklı aksiyonlar alacağız. Söz konusu temel stratejimiz; şirketimizin uzun vadeli öncelikli hedefleri; yeni gayrimenkullerine ilişkin kiralama ve satış gelirlerinin maksimize edilmesi, portföyde bulunan arsalar üzerinde en iyi kullanım şekline uygun optimum fayda sağlayan projelerin geliştirilmesi ve böylece yaşanabilir, modern, güvenli, seçkin mekanlar yaratmaya devam etmek suretiyle hissedarlarımıza da nihai olarak yüksek getiri elde edecek adımlar atmaktır.

Hedeflerimize hızla yürürken, destek ve güvenlerini hiçbir zaman eksiltmeyen, hissedarımız T. İş Bankası A.Ş.’ye, Yönetim Kurulumuza, tüm iş ortaklarımıza, pay sahiplerimize ve çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

Ömer Barlas Ülkü

Genel Müdür